Joga Kundalini – krije, mantry, oddech

Krije

Krija oznacza „zakończone działanie”. Każda Krija składa się z odpowiednio dobranych asan (pozycji ciała) , mantr, mudr, stosowania bandh (zamknięcia) i oddychania.

To wszystko jest zawarte i odpowiednio ułożone i dobrane w każdej Kriji, czyli zestawie, który jest tak skonstruowany, by osiągnąć określony efekt np.: uwolnienie napięć w jajnikach i poprawienie krążenia w okolicy miednicy, eliminowanie nagromadzonego gniewu, regulowanie pracy płuc, koordynację i naprawę pracy układu nerwowego poprzez pobudzanie ośrodka serca, czy oczyszczanie nerek. Stąd mamy „Kriję dla otwarcia czakry serca”, „Krije dla Kręgosłupa”, czy „Krije wynoszącą na wyższy poziom” , Krije dla poszczególnych czakr albo „Sat Kriję”- która jest pojedynczą praktyką. Mówi się, że Kundalini Joga jest emanacją 8,4 milionów Kriji, z których każda jest jak utwór muzyczny, jak doskonała sekwencja energii, tonów i uczuć granych na instrumencie ciała

Mantry

Mantry są formułami zmieniającymi – zgodnie z prawami fizycznymi i metafizycznymi – wzorce umysłu i chemię mózgu. Moc mantry tkwi w wibracji jej dźwięku.

Mantry używane w Kundalini Jodze podnoszą lub modyfikują świadomość poprzez swe znaczenie i rytmiczne powtarzanie. Każda komórka ciała i ludzkie DNA zawierają pierwotne wibracje, które pobudzane są przez mantry. Śpiewanie mantr aktywizuje komórki i DNA i wybudza z uśpienia, zaczynają one wibrować zgodnie ze swoją pierwotną naturą: szczęśliwością, błogostanem.

Korzystne jest łączenie mantry z oddechem.

Tak więc tworzymy każdym wypowiadanym słowem, a nawet każdym słowem, które pojawia się w naszych myślach. Gdy śpiewamy jakąś mantrę, wtedy przywołujemy pozytywną moc zawartą w danych poszczególnych sylabach. Może być ona ukierunkowana na pomyślność, na spokój umysłu, zwiększenia intuicji czy cokolwiek innego z mnogości możliwych korzyści wrodzonych mantrom.

 Opracowanie na podstawie: Nauki Yogi Bhajana, Z kundalini Joga: Przepływ Wiecznej Mocy- aut. Shakti Parwha Kaur Khalsa.

,,Musimy jedynie doświadczyć i rozwinąć to Słowo Guru, które rozbrzmiewa w nas. Powinniśmy stać się światynią Shabd. To jest wszystko, co może uczynić człowiek”

Oddech

To proste stwierdzenie, ten zwyczajny fakt jest często nie rozumiany i ignorowany przez większość nieświadomych osób. Większość z nas nie oddycha świadomie, nie oddycha prawidłowo. A jednak ze wszystkich pozytywnych zmian, jakie można osiągnąć, nauczenie się tego, jak oddychać głęboko i w pełni, jest najprawdopodobniej najbardziej skuteczną drogą dla rozwoju wyższej świadomości, oraz poprawy zdrowia, witalności i spójności w naszym życiu.

Na szczególną uwagę zasługuje oddech ognia, który w praktyce Jogi kundalini jest jedną z fundamentalnych technik. Posiada on wiele korzystnych skutków.

A oto one:

–  uwalnia toksyny i złogi z płuc, wyściółki śluzowej, naczyń krwionośnych oraz innych komórek.

–  powiększa objętość płuc i wzmacnia siły żywotne,

–  wzmacnia układ nerwowy dla opierania się stresowi.

–  naprawia równowagę pomiędzy współczulnym i przywspółczulnym układem nerwowym.

–  wzmacnia czakrę pępka.

–  podnosi wytrzymałość fizyczną i przygotowuje do skutecznego działania.

–  reguluje subtelne elektromagnetyczne pole aury tak, iż krew staje się naergetyzowana.

Z nauk Yogi Bhajana

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *