Joga Kundalini – mudry

Każda mudra jest zatrzymaniem się, wglądem z dobrą perspektywą, aktem miłości wobec samego siebie, czerpaniem sił wewnętrznych, szczęśliwymi chwilami, które nic nie kosztują, a przecież są jednak najcenniejsze.

Określenie MUDRA pochodzi z sanskrytu i oznacza pieczęć. Mudry to określone gesty dłoni i palców, które znane są od wieków na całym świecie. Dzięki nim możemy wpływać na nasze myśli i uczucia.

Istnieją też postawy ciała, położenie języka i i oczu, które w jodze są określane, jako mudry.
Każda mudra działa na ciało, umysł i duszę. We wschodnich kręgach kulturowych już od niezliczonych lat stosowane są w celach uzdrawiających. Trening mentalny, kinezjologia i gimnastyka umysłu w naszym obszarze kulturowym również korzystają z wpływu mudr na procesy umysłowe i duchowe – aktywizującego lub odprężającego działania na mózg. Każdemu organowi jest podporządkowana określona strefa na dłoni, którą można stymulować, dzięki masażom lub przez stosowanie danej mudry. W ten sposób energia danego organu może zostać odbudowana i zaktywizowana.

Usunąć z drogi przeszkody

Odnalezienie szczęścia jest prastarym marzeniem ludzkości. Człowiek jest jedyną istotą, która dwukrotnie potyka się o ten sam kamień… Każdy z nas znajdzie w swoim życiu takie kamienie i często zdarza się, że potyka się o nie po raz trzeci i czwarty. W istocie chodzi o to, by kamienie te odkryć i by uświadamiając sobie ich istnienie odsunąć je z drogi, lub zręcznie je obejść. Zazwyczaj na początku tej drogi ciało i umysł buntują się, ponieważ bardzo niechętnie porzucają stare przyzwyczajenia. Ich opór pojawia się w formie wątpliwości, chorób, wewnętrznego skostnienia, niedbałości, lenistwa, opieszalstwa oraz braku cierpliwości i wytrwałości. Bardzo szybko pojawia się wtedy pokusa, by rzucić ręcznik na ring , poniechać uważności i zamiast tego zwrócić się w kierunku metody, która z góry obiecuje szybkie sukcesy, nie wymagając w dodatku żadnego wysiłku. Albo po prostu pofolgować swemu ego i wszędzie szukać atrakcyjnych metod uniku, które zwłaszcza dziś wszędzie rozciągają swe macki, uwodzicielsko obiecując zapomnienie. Zapominanie się działa jak lek uśmierzający, czy jak narkotyk: jeśli pozwolimy złąpać się na ten lep, nie będziemy w stanie wyrwać korzeni naszego niepokoju i niezadowolenia.

Obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy odwagi, zdecydowania i wytrwałości oraz wiary w to, że klucz do szczęścia spoczywa w naszych dłoniach. 

Opracowanie na podstawie: Mudra joga – Maria Kohne, Mudry – Joga dłoni dla ciała, umysłu i ducha – Gertrud Hirschi.

ATMANJALI MUDRA mudra jasności, mudra modlitewna

Dłonie składamy równo na wysokości czakry serca, palce delikatnie przylegają do siebie i skierowane są do góry. Tak ułożone dłonie równoważą lewą i prawą półkulę mózgową, wspierają wewnętrzne zebranie się i sprowadzają harmonię, spokój, ciszę. Mudra ta uspokaja umysł, wytwarza jasność i subtelne połączenie z wewnętrzną mądrością, wzmacnia nas.

PUSHAN MUDRA mudra przyjmowania i oddawania

Prawa dłoń: czubki palców środkowego, wskazującego i kciuka stykają się. Pozostałe palce są wyprostowane.
Lewa dłoń: czubki palców serdecznego, środkowego i kciuka stykają się. Pozostałe palce są wyprostowane.
Mudry tak ułożone wpływają na przyjmowanie, przetwarzanie pożywienia i wydalanie. Prawa dłoń symbolizuje przyjmowanie, odbieranie, a lewa dłoń pozwala na oddawanie i pozostawianie. Obie te rzeczy powinny być ze sobą skorelowane w przypadku trawienia. Działają odprężająco w rejonie splotu słonecznego, a więc w obszarze żołądka, wątroby, śledziony i woreczka żółciowego. Regulują wegetatywny układ nerwowy, wpływają korzystnie na wydalanie i odtruwanie. Wspaniale pomagają w przypadku ogólnych lub ostrych mdłości, wiatrów, uczucia pełności po jedzeniu i choroby morskiej.

PRAN MUDRA mudra życia

Dowolną dłonią łączymy ze sobą czubki kciuka, palca serdecznego i małego. Pozostałe palce są wyprostowane.
Takie ustawienie palców stymuluje odżywczą energią w rejonie miednicy i uaktywnia czakrę podstawy, w której kryje się elementarna pierwotna siła człowieka. Zupełnie, jak ogień, który tli się słabo albo płonie. Mudra ta podwyższa witalność, dodaje siły, zmniejsza poczucie zmęczenia i nerwowości, poprawia również wzrok. Daje wolę przetrwania i umiejętność przeforsowania, zdrową ufność we własne siły. Czyste oczy są znakiem duchowo jasnego pojmowania i jasnej głowy, czyli jasno sprecyzowanych i poukładanych koncepcji i myśli.

APAN MUDRA mudra energii

Dowolną dłonią łączymy czubki kciuka, palca środkowego i serdecznego. Pozostałe palce są wyprostowane.
Apan mudra stymuluje żywioł drzewa, któremu przypisana jest energia wątroby i woreczka żółciowego. W żywiole tym tkwi też siła i ochota na wiosnę, nowy początek, zabieranie się do czegoś i kreowanie nowej wizji. Mudra ta dodatkowo wpływa równoważąco na umysł, co w dużej mierze zależy od dobrze funkcjonującej wątroby. Usuwa ona toksyny i odpady z organizmu i likwiduje problemy z moczem.

MUKULA MUDRA mudra modliszki, energetyzująca

Dowolną dłonią łączymy wszystkie palce z kciukiem a potem dotykamy tak złożoną dłonią tej części ciała, która potrzebuje więcej energii.
Można ją stosować na każdy narząd lub część ciała, która jest bolesna, osłabiona lub napięta. Działa, jak laser niosący regenerującą energią w dany obszar.

PRITHIVI MUDRA mudra ziemi, mudra siły

Dowolną dłonią łączymy czubki kciuka i palca serdecznego. Pozostałe palce są wyprostowane.
Mudra ta podnosi energię w czakrze podstawy, od której zależy to, czy czujesz się silny fizycznie i psychicznie. Takie ustawienie palców wzmacnia też zmysł powonienia i jest dobre dla paznokci, skóry, włosów i kości. Mudra ta może przynieść nam wszystko, czego potrzebujemy do sensownego życia. Stosuje się ją , gdy czujemy się niepewnie, potrzebujemy oparcia i zaufania do samych siebie.

MATANGI MUDRA mudra harmonii

Splatamy dłonie przed splotem słonecznym, łączymy palce środkowe i prostujemy je.
Ta mudra korzystnie wpływa na serce, żołądek, wątrobę, dwunastnicę, woreczek żółciowy, śledzionę, trzustkę i nerki. Serce staje się wyraźnie spokojniejsze a wewnętrzne napięcia likwidowane. Neutralizuje też różnego rodzaju bóle i napięcia szczęki. Ogólnie przywraca spokój i harmonię w naszym wnętrzu.

HAKINI MUDRA mudra koncentracji

Łączymy ze sobą wszystkie czubki palców.
Kiedy potrzebujesz sobie coś przypomnieć albo odnaleźć sens, wykonaj te mudrę. Skieruj oczy do góry, na wdechu połóż język na podniebieniu, na wydechu pozwól mu swobodnie opaść. Także wtedy, gdy musisz się głęboko nad czymś skoncentrować, potrzebujesz nowych, dobrych pomysłów możesz z niej korzystać. To ustawienie palców zostało gruntownie przebadana metodami naukowymi. Stwierdzono, że wspomaga ono pracę lewej i prawej półkuli mózgu. Ta mudra jest dziś zalecana na kursach pamięci i zarządzania.

GIJAN MUDRA mudra recepcyjna, mudra świadomości

Dowolną dłonią łączymy czubki kciuków i czubki palców wskazujących. Pozostałe palce są wyprostowane.
Jest to mudra pasywna, odbierająca. Wywiera wpływ na sferę fizyczną, duchową i psychiczną. Gesty te symbolizują łączność świadomości ludzkiej z boską. Uaktywnia ona żywioł metalu, któremu przypisany jest kolor biały. Biały to pozorna próżnia, w której ukrywa się pełnia. Biały to kolor jasności i pokoju. Oczyszcza on ducha i przynosi pokój duszy.

NAGA MUDRA mudra mądrości

Układamy prawą dłoń, na niej skośnie układamy lewą dłoń, następnie prawy kciuk na skos we wnętrzu lewej dłoni a na nim skośnie lewy kciuk. Dłonie w mudrze są skrzyżowane na wysokości piersi. Naga mudrę można stosować w celu rozwiązywania codziennych problemów. Przychodzą wówczas odpowiedzi dotyczące decyzji, które musimy podjąć, sensu nadarzającej się okazji, przyszłości itd. Jeśli musimy coś wiedzieć, wtedy dowiemy się o tym w odpowiednim czasie. Jest to mudra głębszego wejrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *